Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Jak usunąć zapach papierosów z mkieszkania?@freepik/com
Dlaczego tak trudno pozbyć się zapachu dymu papierosowego? W naszych mieszkaniach jest mnóstwo rzeczy, na których dym papierosowy osiada oraz w nie wnika, wystarczy przyjrzeć się żółtym firankom, zasłonom i tapicerce. Dym papierosowy także osadza się na sprzęcie elektronicznym i go niszczy.
Po imprezie lub odwiedzinach znajomego, który palił papierosy w naszym mieszkaniu, warto użyć
świeczek antynikotynowych. Można też zaopatrzyć się w neutralizatory zapachu i rozmieścić je w mieszkaniu w kilku miejscach. Gdy pogoda na zewnątrz jest sprzyjająca postarajcie się jak najczęściej po paleniu papierosów wywietrzyć mieszkanie. Nie dajmy dymowi zdążyć osiąść na odzieży i przedmiotach.
Zwyczaj palenia papierosów w mieszkaniu jest to niestety wciąż częsta praktyka. Jeśli, pomimo przykrego nałogu praktykowanego w mieszkaniu, mamy w domu firany, ciężkie zasłony, dywany i narzuty, powinniśmy się ich pozbyć, aby nie pochłaniały brzydkiego zapachu papierosów lub prać je przynajmniej dwa razy w miesiącu. Piorąc firanki warto namoczyć je wcześniej w wodzie z wybielaczem lub roztworem z sody oczyszczonej (na litr wody dajemy ćwierć szklanki sody oczyszczonej). Podobnie w przypadku mebli tapicerowanych. One również szybko pochłaniają zapachy i konieczne jest pranie tapicerki. Meble, okna i ściany przemywajmy często wodą z detergentami, co ułatwi nam pozbycie się nieprzyjemnego zapachu.
Jeśli palimy papierosy w pomieszczeniu, w którym znajduje się sprzęt elektroniczny powinniśmy czyścić go minimum raz w miesiącu. Nie chodzi tu jednak o zwykłe przetarcie go z kurzu. Do czyszczenia przedmiotów z dymu papierosowego powinniśmy użyć sprężonego powietrza lub alkoholu izopropylenowego. Czyścimy nimi wentylatory w laptopach lub komputerach, monitory i klawiatury – tam zapach z papierosów osadza się najbardziej. Podobnie czyśćmy również telefony i telewizory.
Istnieją również naturalne neutralizatory dymu tytoniowego i nawet jeśli o tym nie wiecie z pewnością niektóre z nich macie w swoich domach. Poznajcie je:
Ocet - doskonały do czyszczenia domu i udrażniania rur, jest również skutecznym pochłaniaczem dymu papierosowego. Wystarczy, że wlejemy niewielką ilość do miseczki i postawimy w miejscu, w którym palono . Możemy dodać do niego kilka kropli olejku eterycznego. W ciągu doby po zapachu papierosów nie będzie śladu. Uwaga, do usuwania zapachów i sprzątania najlepiej nadaje się tylko ocet spirytusowy, ewentualnie winny.
Soda lub proszek do pieczenia - produkty te również pochłoną przykry zapach dymu z papierosów. Zanim przyjdą palący goście, wysypmy trochę na talerzyk lub do miseczki i ustawmy w pomieszczeniu, w którym będzie się paliło. Możemy też dodać kilka kropli olejku eterycznego, a jeśli goście wyjdą , zostawmy sodę lub proszek do pieczenia w zamkniętym pokoju na noc.
Kawa - ona również należy do grupy naturalnych pochłaniaczy zapachów. W pomieszczeniu, które chcemy odświeżyć, rozłóżmy miseczki z ziarnami kawy lub kawą mieloną. Możemy też zagotować w garnku duże ilości kawy. Zapach po papierosach zniknie , a w zamian pojawi się piękny aromat kawy.
Róża jerychońska czyli widliczka – roślina zdolna jest do błyskawicznego odradzania się nawet po nadmiernym jej przesuszeniu, a poza tym pochłania dym tytoniowy przy okazji nawilżając i odświeżając powietrze.
Węgiel drzewny – jest to jeden z najsilniejszych naturalnych pochłaniaczy. I nie chodzi tylko o dym tytoniowy, ale też wilgoć, alergeny czy zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
83.31.*.* 2019.03.25 12:55
A co sądzicie o ozonowaniu?
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.